Handbal feminin - Etapa 6
HCM Roman - HCM Buzau 24-25 (10-10)

Intr-o partida contand pentru etapa a 6-a a Ligii Nationale, HCM Buzau a obtinut o victorie importanta la capatul unui joc echilibrat cu un final dramatic.
Formatia buzoiana s-a impus la limita in deplasarea de la Roman, scor 25-24 (10-10)

Antrenorul Romeo Ilie a trimis pe teren primul "7" standard din ultimele etape: Alina Iordache - Ramona Constantinescu, Ionela Goran, Codruta Zavragiu, Anca Lipan, Dana Molfea si Claudia Mojoiu. Insa de aceasta data fetele noastre au inceput slab meciul, permitandu-le gazdelor sa preia conducerea inca din primele minute. Doar interventiile excelente ale celor 2 portari, Alina Iordache si Carmen Pelin, au facut ca Romanul sa nu se distanteze la mai mult de 2-3 goluri.

Vazand ca jocul echipei noastre nu merge, antrenorul Romeo Ilie a fost nevoit sa faca schimbari pentru a gasi formula optima. Mai intai Constantinescu a fost inlocuita de Clisu, dar jocul nostru suferea in continuare. In jurul minutului 20, Romeo Ilie a gasit formula care pana la urma s-a dovedit a fi castigatoare: a iesit Clisu, Mojoiu a trecut extrema dreapta, Ionela Goran pivot, iar Cornelia Rambu a intrat pe postul de inter dreapta.
Din acel moment lucrurile s-au schimbat in bine pentru formatia noastra. Am reusit sa recuperam diferenta si sa intram la cabine cu un rezultat de egalitate: 10-10.
In repriza secunda, HCM Buzau a continuat forcingul din finalul primului mitan, si a preluat controlul jocului, avand in permanenta un avans de 1-2 goluri.

Astfel, pe fondul unui joc bun am intrat in ultimele 5 minute cu un avans de 3 goluri si se parea ca de aceasta data vom scapa de obisnuitele emotii din final. Dar, bineinteles ca fetele noastre n-au fost de acord, preferand sa ne ofere inca un final de infarct. Profitand de relaxarea prematura a echipei noastre, HCM Roman s-a apropiat la un singur gol cu 2 minute inainte de final si chiar a reusit sa egaleze in minutul 59:24 dupa o aruncare de la 7m. Cornelia Rambu a repus repede mingea in joc, iar Codruta Zavragiu (care a facut cel mai bun meci al sau de cand e la Buzau) a gasit o bresa in apararea avansata a gazdelor, a patruns pana pe semicerc, obtinand o aruncare de la 7m, cu 11 secunde inainte de final (59:49). Anca Lipan inscrie cu sange rece, declansand o bucurie extrem de mare in tabara noastra.

Trebuie mentionat faptul ca Roman a ratat nu mai putin de 6 aruncari de la 7m, 4 dintre ele fiind aparate excelent de Carmen Pelin (3) si Alina Iordache (1).

Din echipa noastra au evoluat excelent cei 2 ingeri pazitori Carmen Pelin si Alina Iordache, extrema Dana Molfea (care a inscris cateva goluri importante), Codruta Zavragiu (a coordonat foarte bine atacurile noastre) si Anca Lipan (care desi a avut o prima repriza destul de stearsa, a jucat perfect in cea de-a 2-a, culminand cu golul victoriei din ultimele secunde).
Felicitari si celorlalte fete care au pus umarul la obtinerea acestui rezultat foarte bun.

Astfel am obtinut o victorie importanta care ne mentine pe treapta a 3-a a podiumului, dupa Oltchim si Rapid, dar in fata vicecampioanei Rulmentul. Pentru formatia noastra urmeaza meciul de acasa cu HCM Baia Mare, care se va disputa miercuri, 12 noiembrie, ora 17:00.

HCM Buzau: Alina Iordache, Carmen Pelin - Anca Lipan 12g, Dana Molfea 5g, Codruta Zavragiu 4g, Claudia Mojoiu 3g, Cornelia Rambu 1g, Ionela Goran, Ramona Constantinescu, Cristina Clisu, Andreea Huiala, Aura Ivancu, Alexandra Baesu