Steaua - Gloria Buzau 1 - 1 (0-0)
Ati castigat respectul nostru

Gloria Buzau a reusit surpriza etapei a 12-a a Ligii 1, remizand pe terenul Stelei, scor 1-1.

Dupa o prima repriza in care Steaua a dominat, insa fara a-si creea prea multe ocazii de a inscrie, bucurestenii au iesit mai hotarati de la cabine, reusind sa deschida scorul in minutul 50. Gazdele au profitat de o iesire gresita la offside a buzoienilor, Kapetanos a centrat si Nicolita a impins balonul in plasa din apropiere. Peste doar cateva minute, Gloria detoneaza bomba in Ghencea: la un corner executat de pe partea stanga, Vlaicu se inalta peste toata defensiva Stelei si inscrie cu o lovitura de cap imparabila. Ultimele 30 de minute s-au desfasurat intr-un singur sens, Steaua plonjand in atac. Dupa ce s-a dovedit invincibil in fata lui Semedo, Lovin sau Nicolita, iar Goian si Kapetanos au nimerit pe rand bara, portarul buzoian Arcaba a devenit eroul partidei in minutul 90, cand a aparat o lovitura de la 11 metri executata de Nicolita.

Desi acest punct nu ne ajuta prea mult in clasament, jucatorii Gloriei au castigat respectul suporterilor buzoieni (si nu numai), aparandu-si corect sansele in acest joc, desi multi se asteptau sa asiste la o piesa de teatru.