Handbal feminin - Etapa 5
Ce victorie! HCM Buzau - Otelul Galati 26-24 (11-9)

In etapa a 5-a a Ligii Nationale de handbal feminin, la Buzau, HCM din localitate a invins in urma unui meci tensionat, cu un final dramatic, echipa Otelul Galati cu scorul de 26-24 (11-9).

Otelul a avut lovitura de incepere si a reusit sa inscrie primul gol al intalnirii preluand pentru prima si ultima oara conducerea pe tabela de marcaj in acest meci. Urmeaza o serie de atacuri si de o parte si de alta ratate, pentru ca abia in minutul 5 Buzaul sa inscrie primul sau gol si sa egaleze la 1.  A urmat apoi un meci indarjit, destul de incilcit, in care s-au evidentiat cele doua aparari. Buzaul a avut de partea sa insa un atu numit Alina Iordache, un portar in zi mare care a facut prin paradele sale ca Buzaul sa se distanteze incet la 2-3 goluri. Astfel  Buzaul reuseste sa termine la pauza cu un usor avantaj 11-9.

Repriza a doua se reia cu doua echipe venite de la vestiar parca mai inversunate. Meciul se desfasoara pe aceleasi coordonate ca si prima. Apararile devin tot mai agresive, apar faulturile dure si de o parte si de alta si automat eliminarile. Desi Buzaul suporta eliminare dupa eliminare reuseste in minutul 50 sa se distanteze la 5 goluri. Urmeaza ultimele 10 minute ale meciului in care atat Buzaul cat si Galatiul isi arunca in lupta ultimele puteri. Buzaul, cu un lot mai subtire si pe fondul  multor eliminari suportate, pare a ceda fizic, iar Galatiul se apropie la 2 goluri. Cu trei minute inainte de final cronometrul tabelei se defecteaza, urmeaza proteste si parlamentari intre Cornel Badulescu, arbitre si oficialii de la masa tehnica. Pauza nu face decit sa creasca tensiunea pe terenul de joc. Meciul se reia, Otelul inscrie si se apropie la un singur gol. Finalul e dramatic, atacurile se poarta haotic si de o parte si de alta, apar nervii. In ultimele 30 de secunde o parada extraordinara a portaritei buzoiene Alina Iordache si un gol inscris de Ionela Goran clarifica soarta acestui meci. 26-24 pentru Buzau dupa o partida disputata cu multa ardoare in aparare si cu atacuri lipsite de limpezime de ambele parti.

In urma acestui rezultat, HCM Buzau urca pe locul 3 in timp ce Otelul coboara pe 5. (sport365)

HCM Buzau: Alina Iordache, Carmen Pelin, Paula Aba - Anca Lipan 9g, Claudia Mojoiu 5g, Dana Molfea 5g, Ionela Goran 4g, Codruta Zavragiu 2g, Cornelia Rambu 1g