Handbal feminin - Etapa 5
HCM Buzau vrea sa topeasca Otelul

Dupa o pauza de 3 saptamani, pricinuita de participarea echipei nationale la Cupa Mondiala din Danemarca, Liga Nationala de handbal feminin se reia duminica.

Cel mai interesant meci al etapei a 5-a se disputa la Buzau, fetele antrenate de Romeo Ilie primind vizita Otelului din Galati.
Cele 2 formatii se afla la egalitate de puncte dupa 4 etape, ambele facand doar cate un pas gresit: HCM la Rapid (36-41) si Otelul la Braila (28-29), in rest avand victorii pe linie.

Romeo Ilie a trecut prin mari emotii inaintea acestei partide, deoarece se parea ca golghetera echipei, Anca Lipan, s-a accidentat destul de grav, dar testele medicale efectuate la Bucuresti au relevat faptul ca Anca are doar o ciupitura la menisc, fiind de asteptat ca interul buzoian sa fie pe teren in partida cu Otelul.
O alta veste buna pentru formatia buzoiana vine de la Cornelia Rambu, care s-a refacut dupa o accidentare la calcai ce a tinut-o in afara terenului in ultimele luni. Desi nu va putea evolua pe tot parcursul partidei, probabil va fi folosita cel putin o repriza, in special pe faza de aparare.
Mai mult, in aceste zile HCM Buzau s-a si intarit prin transferul Alexandrei Baesu, fosta golghetera a formatiei CSM Sf.Gheorghe. Alexandra are 20 de ani, evolueaza pe postul de inter stanga si a inscris peste 150 de goluri in sezonul trecut, clasandu-se in primele 5 marcatoare ale Ligii Nationale.
Astfel ca HCM Buzau se va prezenta la partida cu Otelul cu o linie de 9m de invidiat, compusa din Anca Lipan, Cornelia Rambu, Ionela Goran, Codruta Zavragiu si Alexandra Baesu.

De partea cealalta, antrenorul oaspetelor, Cornel Badulescu, este increzator in sansele echipei sale, dorind sa obtina victoria in partida de duminica.

In sezonul trecut, Otelul s-a impus atat in tur (22-18 la Buzau), cat si in retur (36-26 la Galati).

Intalnirea dintre HCM Buzau si Otelul Galati va incepe la ora 11:00 si va fi arbitrata de Duta si Florescu din Bucuresti.