Handbal Feminin
HCM Buzau: victorie si spectacol

La Buzau, in cadrul etapei a III-a a Ligii Nationale de handbal feminin HCM Buzau – KZN Slatina 36 – 29 (16 – 14)
Un meci de 1 solist avand in vedere diferenta valorica dintre cele 2 echipe, chiar daca Buzaul sufera prin subtirimea lotului. Cu toate acestea prima repriza a fost una foarte echilibrata, tinerele slatinence punand mari probleme atat in atac, cat si in aparare.

Meciul a inceput cu doua greseli in atac ale celor din Slatina si cu doua goluri inscrise de buzoience care s-au lasat pacalite de acest inceput de meci si si-au pierdut concentrarea permitandu-le oltencelor sa egaleze . Din minutul 6 incepe un meci de uzura in care HCM Buzau incearca sa se desprinda, dar lipsa de concentrare in atac si mai ales in aparare (punctul forte al buzoiencelor in acest inceput de campionat) fac ca doua goluri sa fie diferenta maxima din aceasta repriza. Slatina, cu foarte multa ambitie si daruire in joc, reuseste sa se mentina in plasa adversarelor, iar in doua randuri reuseste chiar sa preia conducerea pe tabela de marcaj. Lipsa de experienta isi spune insa cuvantul si Slatina termina prima repriza cu un deficit de 2 goluri (14 – 16). De mentionat din prima repriza mai este eliminarea cu rosu direct a jucatoarei Zamfir inca din min 5 al intalnirii, cand in 30 de secunde a reusit sa aplice o lovitura cu cotul unei adversare dupa fluierul arbitrului (fapta trecuta cu vederea de arbitri) si apoi impiedicarea declansarii contraatacului de catre Zavragiu careia i-a aplicat o piedica din spate ca in curtea scolii, fapta penalizata cu rosu de catre cei doi arbitri.

Repriza a doua incepe sub dominatia clara a buzoiencelor, care reusesc patru goluri consecutive fara a primi niciunul. Revenite de la vestiare mult mai montate, buzoiencele isi imbunatatesc radical apararea, ”renunta” la greselile nefortate din atac si pun stapanire totala pe joc. Tinerele slatinence cedeaza psihic iar apoi si fizic (o bila neagra pentru aceste jucatoare care in minutul 45 erau deja obosite) si istoria jocului se scrie previzibil in favoarea Buzaului. Diferenta creste in favoarea buzoiencelor care joaca si pentru spectatori (Lipan inscrie un gol printr-o aruncare pe la spate), apar incercarile de aeriene, de executii spectaculoase ceea ce face ca totusi diferenta sa nu capete proportii.

Buzaul termina al treilea meci consecutiv cu victorie si merge etapa viitoare la Rapid (vineri, ora 18:00) pentru a disputa un ”derby” inedit intre locurile 2 si 3 din acest moment.
Sport365

HCM Buzau: Alina Iordache, Andreea Nica, Carmen Tanase - Anca Lipan 10g, Claudia Mojoiu 8g, Daniela Molfea 7g, Ionela Goran 7g, Ramona Constantinescu 2g, Codruta Zavragiu 1g, Cristina Clisu 1g, Aura Ivancu, Andreea Huiala