Etapa 8
Gloria Buzau a spart gheata

Gloria Buzau a obtinut primul punct in editia 2008-2009 a Ligii I, remizand cu FC Arges, chiar in Trivale. Golul buzoienilor a fost inscris de Fallardo, in timp ce pentru gazde a egalat Voiculet.

Cele doua combatante au oferit un joc placut ochiului, partida avand faze interesante atat la o poarta, cat si la cealalta. Prima repriza a apartinut in totalitate gazdelor care au ratat o mare ocazie chiar in minutul 9, atunci cand Kamara, servit excelent in careul mic de Iordache, nu a reusit sa-l invinga pe bravul Barbu. Dupa un sut al lui Claudiu Ionescu, trecut mult peste poarta, argesenii au incercat din nou sa inscrie pe Tanase care a sutat de la mica distanta de poarta in Doicaru. Ultima ocazie a primei reprize a apartinut oaspetilor, Bicfalvi sutand de putin pe langa stalpul din dreapta al portii argesene dupa un contraatac fulgerator.

Raportul de forte a fost usor alterat in partea secunda, oaspetii fiind extrem de periculosi pe contraatac. Golul lui Fallardo din minutul 73 a fost anuntat de doua faze extrem de periculoase in careul argesean : mai intai acelasi Fallardo suteaza din 16 metri putin pe langa poarta, iar in minutul 67, capitanul Tudose reia cu capul din centrul careului advers, dar Bosneag reuseste sa respinga de pe linia portii. Fallardo are o executie de zile mari atunci cand suteaza peste Bosneag din 20 de metri si deschide scorul. Pitestenii se pierd atunci cand se vad condusi, dar reusesc sa egaleze prin noul-intrat Voiculet in minutul 92 cu un sut puternic din interiorul careului.

FC Arges: Bosneag - Mircea Stan, Lacusta, Balasa (cpt.), Bazzi ('57 Crivac) - Valentin Stan, Tames, Tanase, Nastasie - Iordache ('74 Voiculet), Kamara ('57 Dulcea). Rezerve: Coca, Doman, Ghita, Barbulescu. Antrenor: Ionut Badea.

Gloria Buzau: Barbu - Doicaru, Tudose, Fabio, Russiano - Everton, Bicfalvi, Claudiu Ionescu ('80 Luis Dias), Fallardo, Litu ('62 Tavares) - Tiago Dos Santos ('83 Moreiro)
Rezerve: Minca, Dorinel Popa, Vigariu, Cretu, Moreiro. Antrenor: Alvaro Magalhaes

Moreiro: "Arbitrul a vrut sa fie egal!"
Jucătorul portughez al celor de la Gloria Buzău, Moreiro, a spus la finalul partidei că egalul înregistrat la Piteşti în faţa celor de la FC Argeş este unul mincinos pentru că numai deciziile arbitrului au făcut ca Buzăul să nu plece cu cele trei puncte din Trivale."Meritam victoria in partida de astazi. Am facut un joc bun, dar numai arbitrul a facut ca scorul final sa fie 1-1. Pentru noi este totusi un rezultat bun si speram ca in continuare sa evoluam din ce in ce mai bine." a declarat mijlocasul lusitan.